Lustro w łazience; wklejane w lico płytek czy wieszane?
W jaki sposób zamontować lustro w łazience, często jest dylematem dla odbiorcy usługi remontowej poddającemu wykończeniu pod klucz to wymagające wnętrza mieszkania. Zatrudniony projektant wnętrz może mieć w tejże materii swoją wizję, popartą argumentami w sferze wizualnej i też użytkowej, klient zaś swoją.
W tej publikacji i ja dorzucę swoje „pięć groszy” dla mojego potencjalnego odbiorcy usługi remontowej, zestawiając za i przeciw dla obu wariantów.
Lustro wklejane w lico płytek.
Zalety:
- Wizaż wnętrza z lustrem w licu płytek gwarantuje modernistyczną formułę, raczej z nutą minimalistyczną niż pomieszczenia co bardziej zdobnego, gdzie liczy się ornament i dodatkowa dekoracja, jak ma to miejsce np. w stylizacji glamour, retro, rustykalnej, pałacowej.
- To także kreowanie bardziej przestronnego wnętrza, w imię komponowania monolitycznych, większych, jednolitych płaszczyzn, a mianowicie lustra wespół z płytkami we wspólnej płaszczyźnie, gdzie im mniej „wystaje”, tym korzystniej w sferze poczucia przestrzeni.
- Lustro w licu płytek funkcjonuje podobnie jak ościeżnica ukryta, listwa przypodłogowa ukryta, gdzie dwa różne detale wykończenia łączą się ze sobą łagodnie, bez zbędnej, w imię minimalizmu w wystroju wnętrz mieszkań pod klucz, krawędzi.
- Opcja ta daje możliwość wyklejenia lustrem praktycznie dowolnej powierzchni, gdzie ograniczeniem jest tylko wielkość produkcyjna tafli lustra, przy czym również i fragment sufitu może być wykończony lustrem.
- W materii harmonii wnętrza, daje możliwość wyklejenia lustrem więcej niż tylko jednej płaszczyzny (przy umywalce), wtedy na tych dodatkowych lustrzanych płaszczyznach, zastosować można lustro z podbarwieniem w graficie czy brązie, są to lustrzane powierzchnie o subtelniejszej, stonowanej wymowie, nieco mniej odbijające światło niż zwykłe lustro.
- W sferze utrzymania wnętrza łazienki w nieskazitelnej czystości, odpada nam do odkurzania górna część lustra i też płytki za lustrem, gdzie w wariancie właśnie lustra wieszanego, aby odkurzyć / wymyć płytki za lustrem, trzeba je po prostu ściągnąć, szczególnie dla alergika będzie miało to znaczenie, że łazienka nie ma zakrytej lustrem powierzchni, na której zbierać się będzie alergizujący kurz.
Wady / potencjalne problemy:
- Firma od projektowania wnętrz powinna opracować i wytłumaczyć odbiorcy usługi pewien istotny niuans, jak wyglądać będzie i czym zostanie wykończona szczelina między krawędzią lustra a krawędzią płytki, a trzeba zważyć, iż krawędzie obu materiałów będą się różniły w kwestii wykonanych szlifów (płytka może mieć krawędź bardziej na „ostro”, lustro bardziej zaokrągloną), w rezultacie między płytkami może powstać mniejsza szczelina (na 2 mm), między płytkami a lustrem zaś szersza (np. na 4 mm), co nie każdemu będzie się podobać.
- Poza tym jakim materiałem wykończyć ową szczelinę? W kwestii estetycznej, zdecydowanie fugą cementową, w kwestii zaś praktycznej / użytkowej, silikonem, lecz silikon będzie miał nieco inny odcień i też teksturę niż zaprawa fugowa, i tu pojawia się pytanie, którą opcję wybrać?
- Jeśli lustro zostanie wkomponowane w kład płytek na ścianie w taki sposób, że płytki będą musiały być przycinane przez płytkarza, należy wiedzieć, że taka przycięta krawędź płytki będzie wyeksponowana, w konsekwencji bezwzględnie musi wyglądać identycznie, jak krawędź oryginalna (wykonana w fabryce płytek), aby to uzyskać, płytkarz z najętej do wykończenia mieszkania pod klucz firmy remontowej musi wykonać bardzo precyzyjne szlifowanie przycinanych krawędzi płytek, tak aby wizualnie odwzorowały krawędzie oryginalne.
- Rozwiązaniem problemu jest wyklejenie lustrem płaszczyzny, jako wielokrotności oryginalnego formatu płytki, wówczas nie jest konieczne precyzyjne szlifowanie krawędzi płytek, taflę lustra okalają oryginalne formaty płytek, jakkolwiek kład płytek na ścianie musi być wtedy z góry właściwie zaplanowany, czyli w harmonii względem płytkowanej ściany oraz ścian sąsiednich, co nie zawsze idealnie się uda względem projektowanej wielkości lustra, niemniej jednak efektywnym polem do manewru pozostaje wielkość samego lustra, co do którego nie ma w sumie wskazań, jak ma być duże.
- Innym rozwiązaniem, aby uniknąć przycinania płytek wokół lustra jest wyklejenie lustrem danej powierzchni ściany, ale od narożnika do narożnika, oczywiście nie mówimy wtedy o narożnikach zewnętrznych, przy których to estetyczne połączenie / wykończenie dwóch rożnych materiałów będzie wyjątkowo problematyczne, czy wręcz niewykonalne w materii estetycznej.
- Ciekawa i bezproblemowa w sensie wykonawczym / estetycznym dla firmy remontowej / projektanta wnętrz opcja to tafla lustra we wnęce obudowanej płytą g-k, i wyłożonej płytkami.
- W wypadku połączenia dwóch tafli lustra pod kątem prostym, ich instalacja, czyli wklejenie wymaga precyzji przez duże P, lustra stykające się w ten sposób, jeśli nastąpi odchylenie od pionu/płaszczyzny rzędu 1/2 mm, momentalnie obnażą najmniejszą niedokładność.
- Ale ultra precyzyjnie musi też być przygotowana przez płytkarza przestrzeń pod wklejenie lustra, kąty muszą być idealnie proste, inaczej idealny prostokąt lustra spowoduje, że szczelina wokół lustra między jego krawędzią a płytkami nie będzie miała wszędzie tej samej szerokości, co okazałoby się porażką estetyczną.
- Lecz pamiętać należy, iż inna opcja lustra klejonego na stałe na ścianę, to jego przyklejenie nie w lico płytek, a na płytki, wtedy wszelkie problemy z wykonaniem estetycznej linii połączenia lustra z płytkami idą w zapomnienie.
- W sytuacji awarii maty podgrzewającej lustro, instalowanej, aby lustro nie zaparowało, usunięcie usterki oznacza często demontaż lustra (jego stłuczenie), co jest dość koronkową robotą, przy lustrze wieszanym, naturą rzeczy operacja ta jest bez porównania prostsza.
Lustro wieszane.
Zalety:
- Daje o wiele więcej swobody aranżacyjnej dla wykończenia łazienki pod klucz od wariantu lustra wklejanego na stałe (w lico płytek czy też na płytki), możliwy do wdrożenia i dozwolony w sferze designu jest tutaj dowolny rodzaj wykończenia krawędzi lustra (tylko szlifowanie, zaokrąglenie), albo rama o subtelnej, bezpretensjonalnej wymowie czy też nieco wysublimowanej, ornamentowanej, bardzo zdobnej, wnoszącej do wnętrza łazienki ździebko „pazura” aranżacyjnego.
- Lustro z elegancką ramą, acz nie przerysowaną w formie, może być kluczowym detalem wyposażenia i wykończenia zdobiącym łazienkę, często bez mała jako perełka designerska, prawdopodobnie jedynym sprzętem w tym wnętrzu, takim które pełnić będzie równocześnie funkcję użytkową i wybitnie dekoracyjną, a może bardziej tą drugą.
- Minimalistyczną, tj. prostą wersję lustra wieszanego urozmaicić można oświetleniem taśmy Led, gdzie światło efektownie wydobywa się zza krawędzi lustra.
- Przy lustrze wieszanym nie jesteśmy uzależnieni od kładu płytek na ścianie, tzn. nie trzeba nawiązywać do formatu płytki podczas projektowania miejsca zainstalowania lustra, z reguły mocuje się je niezależnie od linii szczelin międzypłytkowych.
- Bezproblemowo, w dowolnym momencie użytkowania łazienki można je wymienić na nowe, bo akurat znaleźliśmy bardziej elegancką opcję i chcemy uskutecznić niewielką metamorfozę, przy lustrze wklejonym jest tylko jeden wariant wymiany, tj. częściowy remont wnętrza, lustra wklejonego nie można ot tak, wymienić na inne, np. wieszane, chyba że przykryje, i to z nadmiarem swoim obrysem lustro wklejone / istniejące.
- Lustro wieszane można nieco odchylić względem ściany, co spowoduje, że odbitej w lustrze postaci widzimy więcej w dół niż przy lustrze o dolnej krawędzi na tym samym poziomie, a usytuowanym w pionie, czyli nieodchylonym, za sprawą niewielkiego odchylenia lustra podbije się też efekt zdobniczy tego elementu i poniekąd też łazienki.
- Daje możliwość montażu dwóch sprzętów w jednym, czyli lustra z szafką, gdzie po otwarciu drzwiczek z lustrem zyskujemy dodatkowe, bardzo poręczne miejsce przechowywania przyborów toaletowych / galanterii łazienkowej.
Wady / potencjalne problemy:
- Przy zmianie lustra na nowe, musi być ono na tyle duże, aby zakryło kołki w płytkach po starym, zdemontowanym lustrze.
Pielęgnacja lustra jest nieco bardziej zajmująca niż lustra wklejanego, które nie dość, że jest bardzo stabilnie umocowane, to kurz zbiera się wyłącznie na pionowej tafli lustra, przy lustrze wieszanym, do odkurzenia / wymycia będą boki lustra (może i w zespoleniu z szafką), rama lustra (czasami z zakamarkami), tył lustra odchylonego, i co nie bez znaczenia, płytki za lustrem, których jednak nie będziemy odkurzać przy regularnej pielęgnacji łazienki, bo któż będzie przy każdorazowym sprzątaniu łazienki demontował lustro.
- Ze względów bezpieczeństwa, zasilanie elektr. dla kinkietów, jakiegokolwiek oświetlenia skomponowanego z lustrem, najlepiej gdyby było niskonapięciowe (nie 220-230V), otóż z uwagi na efekt roszenia (skraplania się pary wodnej na różnych elementach w łazience / bądź co bądź wnętrzu mieszkania o zwiększonej wilgotności), na luźno niekiedy wiszącej za lustrem kostce z podłączonymi kabelkami, istnienie potencjalna możliwość przebicia elektrycznego, np. w element metalowy oprawki lampy, niskie napięcie nie jest natomiast niebezpieczne dla człowieka.
- W domu, w którym są małe dzieci, warto mieć „myśl w głowie”, że wyobraźnia dziecka nie zna granic, lustro zawieszone na zbyt małych haczykach, osadzone na niewystarczające co do nośności dyble i przy okazji mocowane nie bacząc na dokładność, wystarczy, że uniesie się za bardzo jeden jego bok i katastrofa gotowa, a że szkło lustra (w przeciwieństwie do szyb kabiny prysznicowej) nie jest hartowane, stąd w razie stłuczenia rozbije się na niebezpiecznie ostre kawałki, zważywszy natomiast iż raczej nikt nigdy nie ściąga lustra, aby odkurzyć za nim płytki, warto jakiś element lustra, ten który styka się z płytkami, dodatkowo podkleić silikonem, tak zamocowane lustro ani drgnie.
Serdecznie zapraszam do innych inspirujących publikacji:
Ciasna i klaustrofobiczna łazienka – jak ją powiększyć, fizycznie, optycznie?
Wykończenie łazienki a technologie i zależności w materii prac przygotowawczych pod płytkowanie.
Autor artykułu: Wojciech Gośliński
Poznań, 07.01.2022