Wykończenie łazienki a technologie i zależności w materii prac przygotowawczych pod płytkowanie.
Standardowe wykończenie pod klucz wnętrza łazienki w nowej substancji budowlanej mieszkania w stanie deweloperskim nie powinno generować kłopotów technicznych w materii np. dostosowania pod aranżację i projekt instalacji hydraulicznej przygotowanej przez firmę deweloperską czy przenoszenia grzejnika, jakkolwiek im więcej zmian / modyfikacji, bądź stosowania różnego typu elementów konstrukcyjnych, np. przedścianki z półkami, zabudowy w prysznicu, tym potencjalne ryzyko pojawienia się jakiegoś niuansu / problemu technicznego do rozwiązania jest większe.
Z jakimi ewentualnościami / zależnościami odbiorca usługi remontowej musi się liczyć w sferze prac przygotowawczych / konstrukcyjnych / instalacyjnych, poprzedzających wykończenie pod klucz wnętrza łazienki?
Przyłącza hydrauliczne – kwestia techniczna i gwarancji.
- Przygotowanie oferty dla wykończenia łazienki nie będzie adekwatne jeśli potencjalna firma remontowa nie będzie miała wiedzy co do stanu wykonanych przez dewelopera przyłączy hydraulicznych, w mieszkaniach deweloperskich najczęściej, choć nie zawsze, z zasady wszystkie przyłącza poprowadzone są natynkowo, co wymaga ich wkucia / schowania w ściany, jest to osobny koszt usługi, właściciel remontowanego mieszkania pod klucz musi konieczność wykonania owej czynności wziąć w rachubę.
- Deweloper, co dla wielu odbiorców usługi wydaje się idiotyczne, w specyfikacji technicznej wyklucza możliwość wkuwania instalacji hydraulicznej w ściany, ale to tak pro forma, „z urzędu” asekuracyjnie, jako przejaw niestety wyrachowania (znał jak zwał cwaniactwa), gdyż przecież każdy inwestor na etapie remontu nowej łazienki chowa instalacje w ścianę (bo to ma mieć dodatkową dekorację w łazience?).
- Wykonanie tej czynności oznacza utratę gwarancji dewelopera w zakresie instalacji hydraulicznej w łazience, i to w sytuacji nie tylko przenoszenia przyłączy hydraulicznych przez najętą do wykończenia pod klucz firmę, ale także już samego wkuwania instalacji w ścianę, niemniej obsługa gwarancyjna na tym odcinku przechodzi wówczas na tegoż wykonawcę, tudzież dobrze kalkulujący deweloper ma jeden element z głowy w kwestii obsługi gwarancyjnej, tak na dzień dobry.
- Jakkolwiek przezorny inwestor wszelkie zmiany tzw. lokatorskie, czyli właśnie m.in. przenoszenie przyłączy hydraulicznych, w odpowiednim momencie zleci deweloperowi, wówczas kwestia przeniesienia obsługi gwarancyjnej na firmę remontową nie zachodzi, gwarancja pozostaje u dewelopera.
Stelaż podtynkowy wc – czy można go przenieść w dowolne miejsce?
- Udany remont i wykończenie łazienki to połączenie estetyki z ergonomią, w tej materii często dokonuje się zmian rozmieszczenia sprzętów łazienkowych, o ile nie ma problemu przenoszenia podejść hydraulicznych dla umywalki, prysznica czy grzejnika, to inaczej sprawa ma się ze stelażem wc, ograniczeniem jest przekrój rury kanalizacyjnej podłączonej do tego sprzętu, wynoszący 11 cm, co nie pozwala na wkucie / schowanie tejże rury w ścianę, stelaż oczywiście można przenieść i na drugi koniec łazienki względem pionu kanalizacyjnego, lecz wymaga to zaprojektowania zgrabnej / funkcyjnej zabudowy owej rury oraz zagwarantowania spadu grawitacyjnego dla wody.
- Bez psucia geometrii wnętrza łazienki stelaż niekiedy udaje się przenieść na drugi bok pionu kanalizacyjnego, w układzie gdy ów pion zachodzi w obrys łazienki, zwykle w jednym z jej narożników.
- Naturalnie problem przeniesienia wc w dowolne miejsce udaje się obejść, a to stosując urządzenie rozdrabniająco – przepompowujące montowane zaraz przy odprowadzeniu wody z miski wc, przekrój rurki odprowadzającej nieczystości to tylko 4 cm, zatem do schowania w każdą ścianę, kwestia spływu grawitacyjnego nie ma tu znaczenia, rurka odprowadzająca może być poprowadzona równie dobrze pod górkę, jedynym mankamentem jest posiadanie w łazience dodatkowego (elektrycznego) sprzętu, skrzynka z urządzeniem musi być w dostępnym miejscu, poza tym sprzęt wymaga regularnego serwisowania, ale stelaż wc czy wc kompakt można wtedy ustawić praktycznie w dowolnym miejscu, nawet i 15, 20-to metrowej łazienki, aż do kilkunastu metrów od pionu kanalizacyjnego.
- Ponadto sprzęt ten daje możliwość wykonania dodatkowej łazienki, np. przy sypialni, i to znajdującej się na drugim biegunie względem pionu kanalizacyjnego, nawet 60-cio metrowego mieszkania poddanego remontowi i wykończeniu pod klucz jego wnętrz.
Opłytkowany prysznic z odpływem liniowym – czy realizacja wypadnie wg wizualizacji projektanta wnętrz?
- Coraz popularniejsze rozwiązanie w realizacjach usługi wykończenia mieszkań pod klucz, jakim jest prysznic z opłytkowaną podłogą i zainstalowanym odpływem liniowym, to przejaw elegancji i wygody dla odbiorcy usługi, oczywista opcja to wejście do prysznica bez najmniejszego progu, wymaga to na etapie prac remontowych / przygotowawczych skucia posadzki w obrysie prysznica, montażu odpływu liniowego, wykonania nowej posadzki ze spadem i niezwykle szczelnej hydroizolacji, najlepiej tzw. tarasowej (dwuskładnikowej, np. firmy Atlas Woder Duo).
- Lecz nie zawsze udaje się podłogę prysznica ukryć w warstwie jastrychu, ograniczeniem może być zbyt wysokie względem poziomu posadzki przyłączenie odpływu wody prysznica do pionu kanalizacyjnego (tu podziękować należy instalatorom najętym przez firmę deweloperską), w takich sytuacjach zachodzi konieczność wykonania niewielkiego (na wys. ok. 5-7 cm) podestu / nadlewki w obrysie prysznica, tak aby zagwarantowany był grawitacyjny spływ wody.
- Miejscowe (pod podłogę prysznica) skucie posadzki jest dobrym momentem dla sprawdzenia jakości tejże posadzki, chodzi o grubość betonu oraz właściwy styropian, jeśli (co niestety od czasu do czasu w poznańskich mieszkaniach deweloperskich gotowych dla usługi wykończenia pod klucz się zdarza) parametry techniczne posadzki nie spełniają norm, cała posadzka w łazience powinna być usunięta i wykonana na nowo.
- Zważyć trzeba, że szczególnie łazienka potrzebuje bardzo stabilnej posadzki (praca pralki, niska ściśliwość okładziny ceramicznej), jej uginanie, nie daj pękniecie, skutkować będzie nie tylko wykruszeniem zaprawy fugowej w narożnikach podłogi, a może się też objawić pęknięciem płytki, jej odspojeniem, a co gorsza rozszczelnieniem hydroizolacji obwodowej (taśmy hydro).
Stałe zabudowy w łazience – czy płyta g-k to dobry materiał?
- Zmiana geometrii wnętrza łazienki to tworzenie np. przedścianki z wnękami w obrysie prysznica, większej zabudowy wokół stelaża wc, blatu umywalkowego, etc., w tym aspekcie istotną kwestią jest trwałość zastosowanych materiałów, sporo firm remontowych z Poznania przyjęło zasadę, że wystarczającym tworzywem jest konstrukcja z profili w systemie montażu płyt g-k i obłożenie tak zbudowanego elementu płytą GKBI (tj. płytą o zwiększonej odporności na wilgoć).
- Tymczasem płyta g-k nawet w opcji podwójnego poszycia, w co bardziej skomplikowanych / wielopłaszczyznowych konstrukcjach, z załamaniami, narożnikami, zwłaszcza w przypadku elementów poddawanych oddziaływaniu mechanicznemu, może się okazać niewystarczająco spełniać wymóg w aspekcie sztywności, stabilności i w ogóle trwałości tak stworzonej zabudowy pod okładzinę ceramiczną, charakteryzującą się bądź co bądź niską ściśliwością (wymagającą bardzo stabilnego konstrukcyjnie podłoża).
- W tejże materii o wiele bezpieczniejszą technologią jako alternatywa dla płyty g-k jest zamontowanie (też na systemowych profilach stalowych pod zabudowy g-k) poszycia z płyty OSB lub MFP (gr. 12 – 18 mm) oraz na wierzch płyty Ultrament (gr. 0.6 -10 mm), płyta Ultrament to rdzeń poliuretanowy obustronnie uzbrojony siatką zatopioną w klej, jest to gotowe, o wysokiej przyczepności, całkowicie wodoodporne podłoże pod okładzinę ceramiczną, stosowane przez znające swój fach firmy remontowe, o wiele mocniejsze, trwalsze i bezpieczniejsze niż gładka płyta g-k z rdzeniem z gipsu, który swoją względną wytrzymałość mechaniczną zawdzięcza wyłącznie obustronnie okalającemu go kartonowi.
Hydroizolacja i jej podwójna funkcja.
- Jej wykonanie jest istotnym czynnikiem wpływającym na trwałość opłytkowania, wbrew pozorom, podstawowa funkcja hydroizolacji (poza prysznicem z opłytkowaną podłogą), to nie izolowanie podłoża przed ewentualnym spenetrowaniem go wodą, która w jakiś sposób przedostałaby się pod warstwę płytek, ale odseparowanie gipsu zawartego w tynku gipsowym lekkim, standardowo stosowanym przez firmy deweloperskie budujące mieszkania pod usługi wykończenia pod klucz, od cementu zawartego w kleju do płytek.
- Otóż kontakt cementu z gipsem i to przy udziale wody, a zaraz po układaniu płytek jest jej sporo w kleju, prowadzi do procesu chemicznego skutkującego powstaniem kryształów soli Candlota (ettringitu), usterkę może spowodować okoliczność, że związek podczas tworzenia się zwiększa swoją objętość, w wyjątkowych sytuacjach nawet o 168%, w rezultacie może nastąpić rozsadzenie / odspojenie kleju od podłoża gipsowego.
- Choć proces tworzenia się ettringitu nie jest aż tak szybki, niemniej nie bez znaczenia jest przerwa technologiczna między płytkowaniem a fugowaniem stosowana przez znające swoje rzemiosło firmy remontowe i ich płytkarzy, która powinna wynieść przynajmniej 4-5 dni od zakończenia usługi płytkowania, po to, aby woda zawarta w schnącym i wiążącym kleju miała miejsce i wystarczający czas na odparowanie.
- Proces płytkowania, fachowo wykonana hydroizolacja to jeden aspekt tyczący się trwałości usługi układania płytek, nie mniej ważne jest późniejsze użytkowanie łazienki przez domowników, dbanie o właściwe wentylowanie wnętrza, nie doprowadzanie do tworzenia się punktu rosy, unikanie permanentnego zawilgocenia łazienki.
Wentylacja – otóż to!
- Frapujący i bardzo istotny element trwałości w ogóle substancji wykończenia łazienki poddanej remontowi, to efektywne wentylowanie jej wnętrza, a to podczas jej użytkowania, z czym standardowo jest problem szczególnie w łazience na piętrze w mieszkaniu dwupoziomowym (jakby architekci projektując dom nie mieli wiedzy w kwestii wentylowania), otóż zgodnie z prawami fizyki, aby owa wentylacja w ogóle funkcjonowała, niezbędne jest wytworzenie ciągu, czyli ruchu powietrza z kierunku od wnętrz mieszkania do kratki wentylacyjnej usytuowanej w łazience.
- Jeśli komin wentylacyjny ma mniej niż 2 metry długości, ów ciąg będzie mizerny albo wcale go nie będzie, wtedy pomoże wyłącznie wymuszony ciąg, sprawdzonym rozwiązaniem jest montaż w suficie g-k albo na poddaszu nieużytkowym wentylatora kanałowego, jest to konkretnie większy i wydajniejszy sprzęt niż mizerny „wentylatorek” elektryczny montowany na ścianie z pionem wentylacyjnym.
- Gabaryty wentylatora kanałowego (zależnie od przekroju kanału; 10-15 cm) to ok. 30 cm długości na ok. 18-20 cm średnicy, wydajność dzięki podwójnemu zestawowi śmigieł, wysokim obrotom oraz właściwemu wyprofilowaniu konstrukcji przepustu generującemu ssanie, jest kilkaset procent wyższa niż „wentylatorka” ściennego, dzięki regulatorowi domownik ustawia pożądany wyższy, średni lub niższy bieg wentylatora, włączony na pełen bieg błyskawicznie usunie parę z łazienki podczas brania kąpieli, druga elegancka i niebagatelna, a to w materii estetycznej funkcja wentylatora kanałowego to szybkie pozbycie się z łazienki „zapachów” powstałych podczas wykonywania potrzeb fizjologicznych.
- Łazienka niewłaściwie wentylowana, jako wnętrze wybitnie wilgotne, stwarza wysokie prawdopodobieństwo zainicjowania procesów rozwojowych dla pleśni i grzyba, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka, o narastającym problemie świadczyć może nieciekawy zapach w łazience (gnijącej wody), wykwity pleśni na suficie, czy z rana mokre ręczniki po wieczornej kąpieli, które wtedy w aspekcie higienicznym, od razu nadają się tylko do prania, gdyż pleśń, jeśli tylko ma pożywkę (wilgoć + wysoka temperatura), rozwija się błyskawicznie na każdym zawilgoconym przedmiocie, w tym na ręczniku, inwestycja w usługę montażu wentylatora kanałowego, choć podniesie nieco budżet remontowy, może się okazać niezwykle trafna.
Zapoznaj się także z innymi publikacjami:
Odpływ liniowy, a może punktowy – aspekt techniczny i estetyczny.
Format płytki ceramicznej a wizaż i stylizacja wykończenia łazienki.
Jaki materiał na podłogę prysznica bez brodzika i jaki typ odpływu?
Identyfikacja awarii instalacji hydraulicznej w łazience – mapowanie przecieków.
Autor artykułu: Wojciech Gośliński
Poznań, 16.02.2021