Głuche płytki na podłodze – jaka może być przyczyna awarii?
Okładzina ceramiczna, aby w stu procentach spełniała swoją rolę, bezwzględnie musi być trwale związana z podłożem, każde jej odspojenie od podłoża, nawet fragmentaryczne, z biegiem czasu może doprowadzić do wykruszania się zaprawy fugowej ze szczelin międzypłytkowych, a w przypadkach odspojenia się płytki na większych fragmentach, np. na ok. 1/3 powierzchni płytki, nawet do pęknięcia tejże.
Problem, jeśli już zaistniał, dotyczy głównie posadzki, która to poddawana jest rozmaitym naciskom, naprężeniom podłoża, oddziaływaniu mechanicznemu podczas użytkowania wykończonych pod klucz wnętrz, zmianom temperatury przy ogrzewaniu podłogowym, oddziaływaniu płynów podczas zabiegów pielęgnacyjnych, wykruszająca / spękana zaprawa fugowa jako efekt nadmiernej wibracji odspojonej płytki ceramicznej, to pewnik penetracji wodą przestrzeni pod płytką i przyspieszeniu procesu zniszczeń.
Odspojenie się płytki od podłoża, jako potencjalna i nie chciana przez nikogo awaria, bo generująca w wielu przypadkach spore koszta powtórnego remontu, znana jest każdemu rzeczoznawcy budowlanemu, a powinni też wiedzieć o tej okoliczności wszyscy poznańscy płytkarze, zaś doświadczając jej na własnej skórze odbiorca usługi remontowej, ma jak w banku tylko niepotrzebną frustrację.
Jakie mogą być przyczyny odspojenia się płytki od podłoża w wypadku podłogi?
Po pierwsze to jakość podłoża decyduje o trwałości prac płytkarskich;
– musi być stabilne, mocne, o właściwej grubości, w wypadku anhydrytu posadzka musi zostać zeszlifowana celem usunięcia luźnych frakcji tzw. mleczka anhydrytowego oraz zagruntowana preparatem na podłoża mocno chłonne
– wysezonowane w wypadku tradycyjnej posadzki betonowej czy anhydrytowej (wilgotność podłoża to ≤0,3% dla jastrychów z ogrzewaniem podłogowym oraz ≤0,5% dla jastrychów bez ogrzewania)
– wstępnie wygrzane w wypadku ogrzewania podłogowego
– w gestii usługi płytkarza z najętej firmy remontowej od wykończeń wnętrz należy do obowiązku dopilnowanie / sprawdzenie wszystkich tego typu niuansów technicznych, zanim zacznie układać płytki.
- Układanie płytek metodą kombinowaną oznacza nakładanie kleju zarówno na podłożu jak i na płytce, ale nie wystarczy nałożyć klej na płytkę pacą zębatą, przed tą czynnością należy gładką blachą wetrzeć klej w spód płytki i ściągnąć jego nadmiar, potem dopiero użyć pacy zębatej, przyczepność kleju momentalnie się zwiększy, pominięcie uprzedniego przetarcia klejem spodu płytki nie musi oznaczać bezwzględnej katastrofy, niemniej jednak nakładanie kleju tylko na płytkę albo tylko na podłoże, to gwarancja niemalże stuprocentowa, że płytka niebawem będzie głucha.
- Jedynie z zastosowaniem kleju rozpływnego nie ma potrzeby nakładania kleju na płytkę, wystarczy na podłogę, a właściwie, przy tym kleju to jedynie dopuszczalna metoda, jakkolwiek, zwłaszcza przy płytkach wielkoformatowych, gdzie ich idealne ułożenie wymaga pieczołowitości i precyzji, powinno się stosować przyssawki wibracyjne, młotek gumowy to mizerna sprawa, do płytek średniego formatu się jedynie nada, prace muszą tak przebiegać, aby finalnie na 100 % powierzchni płytki nastąpiło zespolenie z podłożem, w wypadku kleju rozpływnego jak i tradycyjnego, brak pełnego wypełnienia klejem przestrzeni między płytką a podłożem stworzyć może efekt głuchej płytki, i to nie w rezultacie późniejszego odspojenia, ale już na etapie prac, w wyniku zarzucenia reżimu technologicznego podczas klejenia.
- Zbyt szybkie uruchomienie ogrzewania podłogowego po zakończeniu usługi układania płytek zanim klej całkowicie związał nie tylko fizycznie ale i chemicznie, sprzeczne z zaleceniem zamieszczonym w specyfikacji kleju generuje wysokie prawdopodobieństwo odspajania się miejscowego płytek, z w ekstremalnych przypadkach nawet 100 % płytek, które nadadzą się tylko do usunięcia i przeprowadzenia remontu i wykończeniu podłogi praktycznie od nowa.
- Zastosowanie zbyt cienkiej warstwy kleju, np. z wykorzystaniem zęba o za małym przekroju niż dedykowany, niesie za sobą niewłaściwą pracę kleju, w tym nieprawidłowe przenoszenie naprężeń, mogące zaowocować szybkim odspojeniem się płytki, wszelkie kleje, nawet elastyczne, wysoce odkształcalne, aby zachowały swoje parametry techniczne, nie mogą mieć zbyt cienkiej warstwy.
- W mieszkaniu do generalnego remontu, w którym standardem przy renowacji posadzki jest wykonanie wylewki samopoziomującej, przygotowanie jej zaczynu zbyt rozwodnionego, przy wykorzystaniu niewłaściwego mieszadła oraz prędkości obrotów (co powoduje napowietrzenie zaczynu) w połączeniu z niedbałym rozprowadzeniem, m.in. bez użycia wałka-jeżyka, może spowodować utworzenie się na powierzchni zastygłej wylewki tzw. skórki, nie związanej z masą wylewki, płytki ułożone na tak błędnie przygotowane podłoże mogą się odspoić już w ciągu paru dni od ich ułożenia.
- Remont i realizacja usługi wykończenia mieszkań pod klucz, w imię tego co jest na topie w sferze nie samej mody, a kreowania przestronności we wnętrzach, to często opłytkowanie jednym rodzajem płytki całej podłogi parteru mieszkania dwupoziomowego poddanego remontowi i wykończeniu pod klucz, wspólnej powierzchni o metrażu 45 czy 70 m2 i więcej, tak duże połacie posadzki betonowej (poza płytą fundamentową), posiadają dylatacje pośrednie, tj. linie przecięcia betonu kompensujące prace bądź co bądź posadzki pływającej (o czym świadczą dylatacje obwodowe), nie przeniesienie w warstwę okładziny ceramicznej linii dylatacji pośrednich z jastrychu albo nie zastosowanie maty kompensacyjnej np. firmy Atlas T100, odseparowującej naprężenia powstające w posadzce od warstwy płytek, nie tylko generuje prawdopodobieństwo odspajania się płytek w okolicach owych dylatacji, ale też ich niemal pewne pękanie, co nota bene jest wtedy główną awarią, efekt głuchej płytki to wówczas w zasadzie o wiele mniej istotny problem, mata kompensacyjna idealnie zabezpiecza też płytki w wypadku ogrzewania podłogowego, szczególnie płytki wielkoformatowe, gdzie liniowo jest niewiele szczeliny dylatacyjnej wypełnionej fugą, która podobnie jak w posadzce, jest dylatacją kompensującą powstające w podłożu naprężenia.
- Inwestycja w matę kompensacyjną licząc koszt usługi i materiału to rząd wielkości 100 zł netto/m2, jednak koszta naprawy głuchej podłogi i wykończenie na nowo mogą być lekko licząc o 300 % wyższe, wówczas wszystkie materiały należy kupić nowe, zeszlifować posadzkę, nie daj demontować listwy przypodłogowe, ościeżnice drzwiowe, meble kuchenne, wtedy i 400 % zwyżki w opozycji do zainwestowania w matę będzie mało, naturalnie to firma wykonawcza pokrywa koszta, choć niekompetentna może stwarzać problemy, jakkolwiek by nie było, nic nie zrekompensuje niepotrzebnego stresu inwestorowi w wypadku awarii!
- Ułożenie płytek na płytę fundamentową, która ma zupełnie inną charakterystykę niż tradycyjna posadzka betonowa, zwykle stosowana w remontowanym mieszkaniu pod klucz, wymaga precyzyjnego opracowania techniki układania płytek w aspekcie prac przygotowawczych we wnętrzu, przyczepność płyty fundamentowej, będącej wodoodpornym monolitem w swojej strukturze, jest zgoła inna niż w wypadku chropowatej, chłonnej posadzki betonowej, należy rozważyć przeszlifowanie płyty fundamentowej i zagruntowanie gruntem na tzw. podłoża krytyczne czy wykonanie hydroizolacji tarasowej, wydatnie zwiększającej przyczepność albo użycie formuły klej i hydroizolacja w jednym, np. produktu firmy Atlas Plus Hydro, to klej wysokoodkształcalny, o wysokiej przyczepności.
Do innych można rzecz niedopuszczalnych, prozaicznych, czy zwał jak zwał „dziecinnych” błędów mogących powodować awarię w postaci odspojenia się płytek zaliczyć można;
- brak powtórnego przemieszania kleju, drugie przemieszanie ma wpływ na chemiczne związanie się wszystkich komponentów kleju, które powoli uwalniały się po dodaniu wody przy pierwszym mieszaniu
- układanie płytek w temperaturze otoczenia w remontowanym wnętrzu nie zawierającej się w określonych przez producenta kleju widełkach
- nie zagruntowanie podłoża gruntem ograniczającym zbyt szybkie odciąganie wilgoci z wiążącego się kleju
- uruchamianie osuszacza powietrza zanim klej w pełni zwiąże fizycznie i chemicznie
- zastosowanie brudnej wody do przygotowania zaczynu z kleju
- zbyt wczesne po zakończeniu prac płytkarskich chodzenie po podłodze, nawet gdy płytki sztywno spięte są poziomującymi klipsami stabilizującymi, nota bene standardowo stosowanymi przez profesjonalne firmy remontowe i ich płytkarzy świadczących w Poznaniu usługi wykończenia mieszkań pod klucz
Zainspiruj się także innymi publikacjami:
Sposób na czystą fugę – impregnowanie fugi.
Lastryko powraca do łask w zupełnie innej odsłonie.
Wykładamy podłogę parteru domu płytkami ceramicznymi – aspekt techniczny.
Autor artykułu: Wojciech Gośliński
Poznań, 02.02.2021