Przygotowanie wnętrz nowo zakupionego mieszkania deweloperskiego do remontu i wykończenia pod klucz to cały proces tyczący się logistyki, opracowania koncepcji aranżacji, która to prócz definiowania sfery użytkowej / funkcjonalnej, owocuje też względami stricte wizualnymi.
Strona estetyczna i wizażu remontowanego wnętrza określi klimat i aurę panujące w mieszkaniu, zaspokoi oczekiwania inwestora w materii jego upodobań, a objawi też poniekąd jego inwencję twórczą, w efekcie wszelkie działania w materii szeroko pojmowanego designu, za zadanie mają ukontentować i też w pewnej mierze uszczęśliwić domowników.
Firma projektująca mieszkanie pod klucz i odbiorca usługi remontowej do dyspozycji mają szerokie spektrum stylizacji, w tym zróżnicowaną formę wzorniczą, deseń, kolor i teksturę, na dwóch przeciwległych biegunach leżą; stylizacja stateczna, stonowana oraz pełna energii, siły wyrazu i ekspresji.
Kameralnie znaczy przytulnie, nastrojowo, w tego typu aranżacji awangarda, choć często inspirująca, poruszająca reakcję emocjonalną u obserwatora i dodająca pieprzyku aranżacji, to w stonowanym wnętrzu się nie sprawdzi, tu wskazane jest raczej celowanie w wystrój o bezpretensjonalnej linii wzorniczej, w umiarkowaną ornamentykę, swobodne, ale nie wybujałe formy wyrazu artystycznego, materiały wykończenia o rozpoznawalnej, bezpiecznej, choć nie koniecznie konformistycznej nucie koloru, desenia i tekstury.
Pierwiastek przytulności i ukojenia może nieść za sobą np. stylizacja skandynawska, gdzie wszystko jest „poukładane”, jasne, naturalne, stosuje się tu łagodną kolorystykę i powściągliwą w wydźwięku teksturę, deseń o subtelnej, w tym geometrycznej wymowie, forma wzornicza i wyposażenie dostosowane są do rzeczywistych potrzeb człowieka, to przejaw harmonii i spójności stylistycznej stworzy nam tego typu przestrzeń.
Aranżacja slow jest równie dobrą inspiracją, to poruszanie się w ramach statecznych i harmonijnych kompozycji detali wykończenia i wyposażenia kojących zmysły, tu idea brzmi; zwolnij, zrelaksuj się odprężającym i dopasowanym do ciebie wystrojem swojego mieszkania.
Przytulność to też poczucie estetycznego porządku, ergonomii niejako, w świetle tejże koncepcji niektóre, ale nie wszystkie elementy stylizacji minimalistycznej mogą mieć kapitalne zastosowanie, a to choćby w kwestii niezagracania przestrzeni mieszkania wyposażeniem, ale też mnogością zdobnictwa, dodatków, bibelotów, wnętrze przytulne i swojskie, „przeładowane” tego typu elementami, nigdy już takie nie będzie, znana wnętrzarzom maksyma „mniej znaczy więcej” szczególnie w stonowanej aranżacji może mieć zastosowanie, dając wymierne efekty.
To zatem wysmakowana kompozycja stonowanej kolorystyki i gładkiej tekstury z akcentami co wyraźniejszej, głębszej tekstury, np. ciętej cegły litej na wybranej wyeksponowanej ścianie, narzuty na kanapie o głębokim splocie, dywanu o głębszym runie, podkreślą i wzbogacą jedna drugą.
Kameralne wnętrze nie znosi pstrokacizny, baza kolorystyczna to jeden kolor przewodni, plus dwa, góra trzy barwy uzupełniające, wskazane są tu przejścia tonalne w ramach jednego koloru, żywsza barwa wyłącznie na zasadzie niewielkiego akcentu, farba o wykończeniu w kierunku matu niż satyny, kameralna stylizacja nie może „błyszczeć”, toteż i podłoga raczej nie w wysokim połysku, a półmatowa, o delikatnym deseniu, ciepła w wymowie, drewniana, czy też imitująca rysunek drewna.
Przytulna i stonowana przestrzeń lubi dodatki o nucie retro, rustykalnej, ewentualnie też industrialnej (to np. lampa z manufaktury sprzed pół wieku z odzysku), dodatek nawiązujący do art deco (np. masywna, troszkę przerysowana jak przystało na ten styl rama lustra o geometrycznym przekroju), wpuszczenie do wnętrza elementu / mebla / dekoracji wyrażających wkład twórczy firmy architektonicznej w ramach jej usługi, owoc pracy stolarza, innego rzemieślnika, artysty plastyka, przedmioty emanujące uduchowionym ciepłem, emocjami, mogą się przysłużyć w kreowaniu kameralnej przestrzeni mieszkania pod klucz.
Sięganie do retrospekcji zatem ma swoje uzasadnienie, jakkolwiek w ograniczonej formie, natomiast typowe mieszanie stylów wykończenia w imię eklektyzmu już raczej nie, to przejaw awangardy i trochę wyrafinowania, co nie wpisuje się w ideę stonowanej aranżacji.
Jej zwolennicy to nierzadko osoby otwarte na nowe idee we wnętrzarstwie, stroniące od banału i konformizmu, lubiące ryzyko, potrzebujące stymulacji do działania i funkcjonowania w ogóle, wnętrza o spokojnej stylizacji nie są dla nich, tu doskonale sprawdzi się np. nurt glamour, lśniący i błyszczący, kojarzący w jednym pomieszczeniu wysublimowaną elegancję z detalami o nieco krzykliwej, bardzo dekoracyjnej formie wzorniczej, w tym ekspresyjnego desenia czy koloru.
Detal nawiązujący do stylizacji pop art, techno, industrialnej, wnoszący do remontowanego wnętrza ten „pazur aranżacyjny” może narobić niezłą furorę, dynamiczny wydźwięk będą miały; wyraźny geometryczny deseń na wybranym detalu wykończenia, mocna i żywa, pretensjonalna barwa (wystarczy na jednej ścianie), lśniąca powłoka farby, którą pomalowano ściany, emanująca refleksami świetlnymi w słoneczny dzień, podłoga w wysokim połysku odbijająca światło niemalże jak lustro, jeśli będzie biała lub prawie biała, wnętrze surrealistycznie unosić się będzie w przestrzeni.
Podłoga m.in. z takich materiałów jak płytka ceramiczna wielkoformatowa, nawet 120×120 cm, a jakże, rozwiązania bezspoinowe, czyli mikrocement (coraz popularniejszy w Poznaniu podczas realizacji usługi wykończenia mieszkań pod klucz), posadzka żywiczna, elementy wykończeniowe raczej o monolitycznym charakterze, większe powierzchniowo, a nie mniejsze detale jednego rodzaju materiału, sprawiające wrażenie, że są obszerniejsze, budujące zarazem przestronność.
Kanciaste i geometryczne bryły mebli i wyposażenia, dopuszczalne też o co bardziej „drapieżnej” formie, ornamentyka jak w minimalizmie, bez nadmiaru, wzornictwo lekko wyrafinowane, tymczasem w przeciwieństwie do aranżacji kameralnej, eklektyzm jest tu całkowicie na miejscu, jak i „szokujące” zestawienia tekstury, koloru, ale w granicy smaku, kontrast oczywiście tak, niemniej jednak nie tworzący groteski.
Pomieszczenia z tego typu aranżacją lubią dużo światła, toteż firanki, zasłonki mogą być dość kontrowersyjne, wnętrze ma się otwierać na zewnątrz, sztucznego oświetlenia i to wielostrefowego też nie powinno zabraknąć, taśmy Led w zabudowie g-k za telewizorem, w wypustach wielopoziomowego sufitu podwieszanego, dużo światła, kolorytu, inspirującej, ale nie nadętej formy wzorniczej i estetycznego powabu, oto kwintesencja udanej aranżacji w duchu wnętrz remontowanego mieszkania pod klucz przepełnionych dynamizmem i ekspresją.
Zapraszam serdecznie do innych publikacji:
Aranżacja nowego mieszkania – jak wykreować w nim przestronność?
Remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty w aspekcie trafnej inwestycji.
Drzwi w nowym mieszkaniu – przylgowe, ukryte, a może kasetowe?
Jak poprawić proporcje nieproporcjonalnego wnętrza?
Autor artykułu: Wojciech Gośliński
Poznań, 15.11.2020