Aranżacja nowego mieszkania – jak wykreować w nim przestronność?
Nowo oddawane mieszkania tzw. deweloperskie, gotowe dla usługi ich wykończenia pod klucz, w przeważającej większości nie powalają swoim metrażem, niewielkim niestety, przez to często utrudniają sensowną, ergonomiczną i w pełni przyjazną domownikom aranżację, tym bardziej więc materia wykreowania na tyle, na ile się da przestronnej przestrzeni, powinno być punktem primo działalności firmy projektowej i oczekiwań odbiorcy usługi remontowej.
A zadziałać w sferze stworzenia nie tylko wrażenia, ale też autentycznego posiadania przestronnych wnętrz w remontowanym mieszkaniu pod klucz, można naprawdę efektywnie.
- Pierwszy element to układ pomieszczeń, otwarta przestrzeń połączonych ze sobą wnętrz; np. salonu z kuchnią, przedpokojem, przyległym pokojem z adaptacją na jadalnię, sprawi, że lokal wyda się większy, niż wskazywał by na to jego metraż, etap remontu i wykończenia pod klucz to najlepszy moment dla podjęcia decyzji dotyczących łączenia sąsiadujących ze sobą pomieszczeń, tudzież ściana działowa z gruntu prawa budowlanego, nie wymaga żadnych pozwoleń czy projektów dla jej usunięcia.
- Kształt pomieszczenia również ma niebagatelny wpływ na poczucie przestrzeni, im będzie bardziej zbliżony do kwadratu, tym korzystniej, wnętrze zaś wąskie i długie, prócz problemów z jego aranżacją i późniejszym wygodnym użytkowaniem, odbiorca usługi remontowej na pewno nie odczuje jako przestronne, nie kupujmy zatem mieszkań z pomieszczeniami o takiej geometrii.
- Światło to przestrzeń, celujmy więc w lokale mające większe, a nie mniejsze przeszklenia, im więcej naturalnego światła, tym wnętrza wydadzą się obszerniejsze, nie obawiajmy się dużych okien w kontekście utraty ciepła, to mit, dzisiejsze wielokomorowe profile, pakiet szybowy składający się z trzech szyb, przestrzenie między nimi wypełnione gazem minimalizującym przewodność cieplną powodują, że praktycznie wszystkie ściany zewnętrzne mieszkania od podłogi po sufit, mogłyby być przeszklone bez obawy o utratę ciepła!
- Kolor, jako pierwszoplanowy aktor każdej bez mała aranżacji mieszkania pod klucz, na ścianach powinien być stonowany, to jasne pastele, najlepiej barwy zimne, najefektywniej powiększą nam przestrzeń, gdyż to barwa zimna iluzorycznie oddala się od oczu obserwatora, barwa ciepła odwrotnie, intensywniejsza barwa wyłącznie za zasadzie akcentu.
Kolorystyka otwartej przestrzeni połączonych ze sobą wnętrz powinna bazować na jednym kolorze przewodnim, z dodatkiem / akcentem dwóch, trzech kolorów uzupełniających, generalnie należy unikać „szatkowania” ścian wielością barw, gdyż stworzy to efekt pstrokacizny, nie miłej nie tylko dla oka, ale też nie kreującej przestronności, sprawdzonym i bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie w jednej przestrzeni, którą remontujemy, przejść tonalnych, jest to łączenie dwóch, trzech odcieni tego samego koloru o różnym natężeniu.
- Deseń to drugi element definiujący walor estetyczny i też klimat w remontowanym mieszkaniu, drobny i delikatny wzór co prawda ma subtelną wymowę, tworząc kameralną aranżację, lecz to duże wzory, czytelne, geometryczne, ale o umiarkowanej ekspresji, sprzyjać będą budowaniu przestrzeni, jakkolwiek ich zastosowanie w danym wnętrzu mieszkania pod klucz opierać się musi na idei; „mniej znaczy więcej”, toteż np. wzorzyste; dywan, tapeta na wybranej ścianie i jeszcze obicie tapicerskie kanapy oznaczałyby przerost formy nad treścią, element z co bardziej wymownym deseniem, aby została podkreślona jego sfera dekoracyjna, powinien sąsiadować z elementem o jednolitym kolorze, bez desenia.
- Tekstura obok koloru czy desenia ma tę samą moc w kreowaniu designu i aury remontowanego mieszkania, detale o chropowatej strukturze, matowe, dają odczucie ciepła, są miłe dla oka, zdają się przytulać do obserwatora, ale to właśnie wszystko co gładkie, lśniące i błyszczące, poza tym że dodaje energii i dynamiki wnętrzu, wydatnie in plus działa w tworzeniu poczucia przestronności.
Podłoga w wysokim połysku, ściany pomalowane farbą półmatową lub satynową, lakierowane meble, intensywnie odbiją padające na te elementy światło (inaczej jest z elementami matowymi, równomiernie rozpraszają padające na nie światło, po części je pochłaniają), efektem ubocznym gładkiej, lśniącej i błyszczącej tekstury mogą być pojawiające się refleksy świetlne, szczególnie w słoneczne dni, na pewno niektórych odbiorców usługi remontowej drażniące, ale to ta okoliczność sprawia, że połyskujące przedmioty otrzymują zastrzyk energii i wigoru, a wnętrze przez to nabiera waloru przestrzeni, percepcja człowieka wszystko co dynamiczne klasyfikuje jako iluzorycznie większe, wszystko zaś stateczne odwrotnie.
- Podłoga natomiast, określa niejako stylizację wykończenia mieszkania pod klucz, w otwartej przestrzeni najlepiej aby była jednego rodzaju, dywersyfikowanie podłogi na więcej niż jeden jej rodzaj, pomniejszy jej wizaż jako obszernej, o ile według kanonu wnętrzarstwa, podłoga powinna być najciemniejszym detalem wykończenia w remontowanym wnętrzu, i to od niej, w górę, powinno wszystko jaśnieć, to jednak jej jasny odcień sprawi, że wyda się rozleglejsza, a zatem i nasze mieszkanie większe.
W wypadku wykończenia podłogi okładziną ceramiczną sposobem na podbicie efektu przestrzeni będzie zastosowanie dużego formatu płytek, min. 60×60 cm albo też 60×120 czy 120×120, wtedy podłoga z małą ilością liniową szczelin międzypłytkowych wypełnionych fugą, stworzy wrażenie rozległego monolitu, idealnie w tym aspekcie spisze się np. mikrocement, jako rozwiązanie tzw. bezspoinowe.
- Bryły geometryczne i forma wzornicza, otóż w tym aspekcie jest nie małe pole do popisu dla najętej firmy projektowej, kontrowersyjne będą; duże, kanciaste formy mebli rzucających cienie, „pożerające” dostępną przestrzeń, ich nieumiejętne rozstawienie, poza tym design detali wykończenia i wyposażenia powinien mieć nutę bezpretensjonalnej, subtelnej elegancji, meble o prostej formie wzorniczej, i powinno być ich tyle, ile faktycznie potrzeba, zagracenie wnętrz mieszkania to efekt murowany poczucia ciasnoty, w tymże aspekcie bardzo efektywna jest stylizacja minimalistyczna, nurt nota bene w Poznaniu z wielką chęcią wdrażany przez odbiorców usługi remontowej i wykończenia mieszkania pod klucz.
Minimalizm to ograniczenie form wyrazu artystycznego, uboga ornamentyka, ale też urządzanie wnętrz z dążeniem do tworzenia luksusu w sferze ergonomii, tymczasem ergonomia to „siostra” harmonii i spójności stylistycznej, owe cechy oznaczają, że w naszych czterech kątach mamy wszystko „poukładanie”, czyli na swoim miejscu, porządek w szerokim jego pojęciu, bez wątpienia stanowi element pomocny w kreowaniu przestronności.
W duchu minimalizmu, czytaj tworzenia przestronnych wnętrz mieszkania pod klucz, odpuśćmy sobie wieszanie zasłon, firanek, stosowanie zbyt wielu dodatków dekoracyjnych czy funkcyjnych, nie koniecznie potrzebnych (regał, kredens, fotel bujany, pamiątkowa komoda), układanie na półkach mnóstwa bibelotów, pamiątek, fakt uroczych i dających aurę ciepła, ale jeśli choć po części z tych elementów zrezygnujemy, poczujemy momentalnie „powiew” przestrzeni.
Inspiracji szukaj również i w tych publikacjach:
Remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty w aspekcie trafnej inwestycji.
Efekt surowości, spatynowania, postarzenia jako stylistyka wykończenia wnętrz o awangardowej nucie.
Jak optycznie obniżyć zbyt wysokie wnętrze?
Drzwi w nowym mieszkaniu – przylgowe, ukryte, a może kasetowe?
Opracowanie artykułu: Wojciech Gośliński
Poznań, 05.11.2020