Łupek – wysublimowany i ekskluzywny surowiec w aranżacji wnętrz.
Łupka w odróżnieniu od marmuru czy granitu, z definicji nie można zakwalifikować do jednolitej, rozpoznawalnej grupy minerału, łupek, jest to wręcz niejednoznaczne określenie grupy skał (metamorficznych, krystalicznych, osadowych) wykazujących podobną charakterystykę, a mianowicie złupkowacenie / łupkowatość, czego efektem jest naturalna tendencja skały do dzielenia się na dość cienkie i równoległe płytki, charakteryzujące się chropowatością i nieregularnością nierównej powierzchni.
- Łupek to surowiec o mocno zróżnicowanym składzie, w tym kontekście skała ta jest odzwierciedleniem bogactwa geologicznego Matki Ziemi, jak gdyby otwartą księgą inwentarza tejże, wydobyta przez specjalistów od pozyskiwania surowca skała, zostaje podzielona na płytki / łuski, których grubość określa ich przeznaczenie w remontowanym wnętrzu (podłoga, ściana, obudowa kominka, fornir kamienny do oklejania mebli).
- Łupek na tle wszystkich innych kamieni naturalnych w wymowie dekoracyjnej jest wyjątkowy, odłupane płatki nie muszą być poddawane dalszej obróbce (efekt produktu prosto z kamieniołomu), nadaje się im jedynie określony format ułatwiający montaż podczas remontu i aranżacji wnętrz i wykończenia mieszkania pod klucz, tekstura łupka daje odczucie rzemieślniczej roboty o artystycznym wydźwięku najlepszego mistrza, tj. natury, są to jakby rozmyślnie, z pewną nonszalancją i przypadkowością, ale stanowiącą naturalny schemat, sklejone ze sobą płatki, mające różną grubość oraz kształt, nieregularność tekstury stanowi tutaj walor dekoracyjny o bezpretensjonalnej, ale wyszukanej nucie, efekt to niesamowity i poruszający reakcję emocjonalną obserwatora, bez mała każdego odbiorcy usługi remontowej i wykończenia mieszkania pod klucz.
- Tekstura łupka nadaje głębi wykończonemu detalowi, postały światłocień pogłębia ten efekt, połączenie zaś różnych odcieni barwy skały w tej samej tonacji kolorystycznej, to niemalże odzwierciedlenie pracy najlepszego mistrza malarstwa i plastyki, zaś efekt tekstury pracy rzeźbiarza, najefektowniejsze są łupki metamorficzne składające się z minerałów kwarcu, skaleni, ale należeć też do nich będą łyszczyki, amfibole, tworzące blaszki.
- Najatrakcyjniejsze, pełne powabu i stonowanej szlachetnej wymowy, to wybarwienie w odcieniach grafitu, w kierunku czerni, także brązu, rudawego, ten wariant jest najpopularniejszy przy realizacji w Poznaniu usługi wykończenia mieszkań pod klucz, jakkolwiek łupek oferuje też co bardziej ekspresyjną kolorystykę; purpurową, złotą, niebieską czy zieloną, są to jednak bardziej unikatowe skały (czytaj odpowiednio droższe), feeria odcieni fragmentów płytek, ich subtelne skontrastowanie, są tu niekiedy niezwykle dekoracyjne.
- Łupek jest wysublimowanym i wyrafinowanym poniekąd materiałem dla wykończenia wnętrz mieszkań pod klucz, należy do najmniej obrobionych, zatem o unikatowych naturalnych cechach dekoracyjnych w swej surowej i niewykończonej formie, celując idealnie choćby w eko aranżacje, coraz popularniejsze w przedsięwzięciach usług remontowych w Poznaniu, dla firmy od projektowania wnętrz, jego wizaż oferuje wszechstronność zastosowania, toteż łupek koherentny okaże się w stylizacji ultra nowoczesnej, awangardowej, loftowej, ale też industrialnej, rustykalnej, retro czy lśniącej glamour.
- Naturalna tekstura łupka, tj. jego głęboka struktura (nie gładka) sprawia, że zastosowanie go dla wykończenia podłogi w mieszkaniu generuje na etapie jego produkcji konieczność czasochłonnej obróbki (gładzenia), niemniej jednak powierzchnia nigdy nie będzie idealnie gładka pod łatwiejszą eksploatację i konserwację (jak przy marmurze, gresie), ponadto łupek okaże się najdroższym materiałem wykończeniowym, ale zarazem o wybitnie ekskluzywnym, prestiżowym i luksusowym wydźwięku, toteż w mieszkaniu pod klucz, łupek zwykle widzi się na ścianie, jej fragmencie, np. ścianie telewizyjnej, jako detalu w sam raz nadającego się do wyeksponowania i zamanifestowania inwencji twórczej odbiorcy usługi remontowej i uatrakcyjnienia przestrzeni mieszkalnej.
- Generalnie głęboka tekstura in minus wpływa na kreowanie przestronnych wnętrz mieszkań, zatem łupek wykorzystuje się do dekorowania tylko wybranych fragmentów ścian / ściany (także ze względu na koszt materiału), wyklejona łupkiem płaszczyzna ściany wyda się przestronniejsza, jeśli wykorzysta się większy niż mniejszy format płyt łupkowych, jakkolwiek płyty będą wtedy grubsze (1 – 1.5 cm), cięższe (25-50 kg / m2) i trochę droższe od wariantu mniejszego formatu płyt (wyższy też będzie koszt usługi układania przez firmę remontową).
- Zarazem projektant wnętrz i poznański odbiorca usługi muszą zważyć, że łupek, jak żaden inny kamień, jest wysoce zróżnicowany w swojej strukturze (+ kolor + deseń) i to nawet wydobywany z jednego pokładu w kamieniołomie, każda płyta będzie inna od drugiej, w materii wydźwięku może się różnić dość wyraźnie, zatem założenie aranżacyjne wykończenia pod klucz wnętrz mieszkalnych musi się opierać na efekcie mozaiki tekstury, desenia i koloru na dekorowanej ścianie, w tym kontekście, duży, a nie mały format płyt łupkowych, nie stworzy efektu zbyt mocnego poszatkowania / rozdrobnienia dekorowanej powierzchni na zróżnicowane wizualnie małe formy, których byłoby więcej, jeśli miałyby właśnie mały format, tudzież większy format to też inna zaleta; dzielenie dekorowanej powierzchni na duże fragmenty detalu dekoracyjnego sprzyjać będzie kreowaniu ściany dającej odczucie przestronności, wyda się nieco większa.
- Dostępne formaty płyt łupkowych to z reguły 30 x 30, 30 x 60 czy 60 x 60 cm, ale są też w wersji nieco bardziej surowej, o ascetycznym, naturalnym wydźwięku, mianowicie o formacie np. kwadratu, ale z krawędziami nieregularnymi, układanie takich płyt na styk jest umowne, kompozycja musi być wtedy niezwykle przemyślana, aby układ płyt względem sąsiadujących detali wykończenia czy wyposażenia w remontowanym wnętrzu mieszkania pod klucz stanowił pewną luźną, przestrzenną formę, tj. bez specjalnego przypasowywania krawędzi płyt łupkowych do innych krawędzi.
- Usługi aplikacji / układania płyt łupkowych przez poznańską firmę remontową, zbliżone technologicznie i logistycznie będą do układania kamienia naturalnego, podobne są też wymagania co do stabilności podłoża, rodzaju kleju (klej oczywiście na białym cemencie, tzw. „biały”), obróbka, tj. docinanie wymagać natomiast będzie większej wprawy wykonawcy czy narzędzi o wysokiej klasie, tarcz diamentowych, pił o wysokich obrotach, koszt usługi nie może być tu niski, bo też robota to dość koronkowa jak na kamień naturalny, łupek jest piękny, oryginalny i szlachetny, ale drążący „trochę” kieszeń odbiorcy usługi, niemniej jednak unikatowość i wytworność rozwiązania nigdy nie pójdzie w parze z racjonalnym i optymalnym budżetem remontowym.
Odwiedź też inne publikacje:
Beton architektoniczny w postaci lekkich, cienkich i elastycznych płyt.
Efekt rdzy jako detal zdobniczy w wykończeniu mieszkania pod klucz.
Autor artykułu: Wojciech Gośliński
Poznań, 13.05.2020