Z jakiego materiału postawić ściankę działową?
Aranżacja i wykończenie pod klucz nowo zakupionego mieszkania deweloperskiego dotyczy często działań o charakterze modyfikacji substancji wykończenia, instalacji czy układu pomieszczeń, gdzie wpisuje się w to wyburzanie ścianek działowych, stawienie ich w nowych miejscach, tyleż właśnie operacja postawienia ścianki działowej oczekuje od odbiorcy usługi, tudzież zatrudnionego projektanta wnętrz, firmy remontowej, właściwych decyzji, definiujących aspekt użytkowy, estetyczny czy finansowy.
Ściankę działową stawia się w technologii, która okaże się najbardziej efektywna dla danego zadania, a należy tu prócz kwestii wizażu wziąć pod uwagę parametr wytrzymałości czy użytkowy.
Ścianka murowana.
- Z logistycznego punktu widzenia, przy realizacji wykończenia mieszkań pod klucz zazwyczaj nie wykonuje się murowania ściany z cegieł czy pustaków (materiał ceramiczny), bloczków silikatowych (silka / produkt wapienno – piaskowy), promonty gipsowej (gips naturalny lub syntetyczny), to kwestia zbyt drogiego transportu, rozładunku i wnoszenia materiałów, procesu technologicznego stawiania ścianki, itd.
- W przypadku technologii murowania ściany działowej podczas remontu i wykończenia mieszkania pod klucz najlepszy w materii kosztów usługi, materiału czy logistycznej okaże się bloczek betonu komórkowego suporeks (produkowany z wapna, cementu i piasku, dodatkiem jest proszek aluminiowy, który w procesie rozkładu ma napowietrzyć mieszankę, tworząc mnóstwo bąbelków powietrza).
- To materiał stosunkowo lekki, o gęstości już od 300 kg/m3 (jedynie bloczki do ścian konstrukcyjnych muszą mieć wyższą gęstość rzędu 500 – 600 kg/m3), te stosowane do działówek podczas remontu mieszkania mogą mieć wymiary 25 x 62,5, 24 x 59 lub 20 x 60 cm, są paro przepuszczalne i wyjątkowo łatwe w obróbce (docinanie piłą płatnicą z hartowanym zębem), bloczki można murować tradycyjnie na zaprawę cienkowarstwową, ale o wiele efektywniejsze jest klejenie ich na specjalną piankę montażową np. firmy Soudal, robota to czysta i relatywnie szybka, nie generująca przy tym dużego odpadu, powierzchnia postawionej ściany wymaga wyłącznie nałożenia cienkiej warstwy tynku gipsowego np. Goldband firmy Knauf, po tym ściana nadaje się do wykonania usługi gładzi gipsowej, w wypadku zamurowywania otworu drzwiowego domurowany element obustronnie należy uzbroić z naddatkiem poza obrysem domurowania (+ ok. 20 cm) siatką elewacyjną zatopioną w tynk lekki lub gips szpachlowy twardy.
- Dla krótkiej ścianki do długości ok. 1 m (dla wytworzenia np. wnęki), można zastosować bloczek o grubości 5 – 6 cm, dla typowej ścianki oddzielającej remontowane wnętrza o wysokości sufitu 260 – 270 cm konieczny będzie bloczek o grubości 7.5 – 8 cm, ale dla ściany wyższej niż 3 m, ze względów konstrukcyjnych zalecana jest większa grubość bloczka, np. 10 – 12 cm, ścianka po związaniu zaprawy wykazuje takie same właściwości wytrzymałościowe przy czym wyższe w sferze izolacji akustycznej niż murowana z dowolnego, innego materiału, zaletą suporeksu jest mniejszy ciężar ścianki od np. postawionej z pustaka, bloczka silikatowego czy promonty gipsowej, ponadto wiercenie otworów pod kołki, wykonywanie otworów pod puszki elektr., bruzdowanie pod przewody elektr. czy rtv, w ścianie z suporeksu to sama przyjemność dla majstra z poznańskiej firmy remontowej, adekwatne będzie tu określenie „wchodzi jak w masełko”, powoduje to komórkowa struktura suporeksu (betonu komórkowego).
- Z uwagi na relatywnie niewielką wagę ścianki postawionej z bloczków o grubości 7.5 – 8 cm, w nowym deweloperskim mieszkaniu do wykończenia pod klucz ściankę ową stawia się na warstwie jastrychu, nie musi się opierać na stropie, jak w wypadku cięższego materiału, łatwość obróbki i „plastyczność” materiału powoduje, że suporeks, jak żaden inny materiał, jest idealny również dla stawiania form łukowych.
Ścianka działowa szkieletowa.
- To tzw. ścianka g-k, gdzie jej sercem, tj. elementem nośnym, jest ruszt ze skręconych ze sobą i mocowanych na kołki do elementów litych / stałych, profili stalowych, w tej technologii grubość zastosowanego profilu, rodzaj poszycia i jego ilość (jedno albo podwójne poszycie) definiować będą parametr wytrzymałościowy czy dźwiękochłonności, tyleż ścianka zbudowana w opcji jako konstrukcja możliwie najsztywniejsza, zawsze wykazywać będzie pewne rezonowanie, nigdy nie będzie tak stabilna wymiarowo jak ścianka wymurowana z bloczków suporeksu, płyta g-k wykazuje też względną odkształcalność w wyniku zmiennych warunków wilgotnościowych oraz cieplnych występujących we wnętrzu.
- Największą zaletą ścianki g-k w opozycji do murowanej z suporeksu jest jej o wiele niższa waga, można ją stawiać praktycznie na dowolnym stropie, nie przejmując się o jego przeciążenie, można ją też postawić na dowolnym materiale, którym jest wykończona podłoga w mieszkaniu (nawet na wykładzinie, parkiecie, panelu).
- Oczywistym dla każdej poznańskiej firmy remontowej jest, że ścianka skręcona z profili C100 (100 mm grubości) będzie sztywniejsza niż ta z profili C75 czy szczególnie C50, podwójne poszycie płytą g-k poprawia nadto ten parametr, zaś w kwestii nośności, pod powieszenie na ściance co cięższych mebli, np. w kuchni, rozwiązaniem jest umocowanie pod warstwą płyty g-k płyty OSB 12-18 mm albo jeszcze lepiej płyty MFP 12-18 mm (dodatkowo sztywniejszej), natomiast elegancką (choć kosztowniejszą) alternatywą dla „usztywnienia” konstrukcji ścianki, wzmocnienia przy tym przed uszkodzeniami mechanicznych, będzie zastosowanie zamiast płyty g-k, płyty cementowej (bardzo twardej), np. produktu Cementex (jednolita płyta z jednego komponentu), pośrednim surowcem, tj. lepszym w kwestii wytrzymałościowej niż płyta g-k a słabszym niż płyta cementowa, będzie Nida Twarda (zagęszczony rdzeń) czy też płyta GKF o zwiększonej odporności na ogień (z włóknem szklanym) czy płyta gipsowo-włóknowa, np. z firmy Fermacell, o tyleż płyta cementowa ma tę interesującą właściwość, że przy usuwaniu z niej okładziny ceramicznej i kleju podczas remontu łazienki, nie uszkodzi się na tyle, aby zachodziła konieczność jej wymiany na nową, co nigdy żadnemu majstrowi nie uda się w przypadku wszystkich innych rodzajów płyt, zwiększając w efekcie koszt usługi remontowej mieszkania pod klucz.
- Ścianka szkieletowa jak żadna inna, umożliwia wykonanie bariery o bardzo wysokich parametrach dźwiękochłonności, to kwestia nie tylko odpowiednich, dedykowanych płyt, grubszych profili, podwójnego poszycia płytą g-k czy też najlepszej wełny np. Rockton, ale też wykonania specjalnie skręconego stelaża, gdzie ideą jest likwidacja mostków akustycznych.
- Płyta giętka z kolei umożliwia firmie wykonawczej wykonanie na specjalnie skręconym stelażu, form łukowych, wklęsłych oraz wypukłych.
- Konstrukcja szkieletowa ścianki działowej zasadniczo króluje w Poznaniu i jego aglomeracji podczas wszelakich realizacji remontowych i usługi wykończenia mieszkań pod klucz czy też wnętrz komercyjnych, jest technologicznie nieskomplikowana, ściankę stawia się szybko, obróbka szpachlarska czy układanie płytek przez płytkarza, aplikacja hydroizolacji, możliwe są zaraz po uzbrojeniu ścianki taśmą i związaniu zaprawy, niemniej jednak ścianka g-k wymaga stosowania konkretnego reżimu technologicznego, źle skręcony szkielet czy wadliwie umocowane płyty g-k skutkować będą awaryjnością i niską trwałością systemu, złym przykładem może być m.in. nie zastosowanie profili ościeżnicowych – wzmocnionych UA (bardzo sztywnych, z grubej blachy) przy otworach drzwiowych, gdzie efekt rezonowania ścianki zwykle jest najsilniejszy, dla efektywności systemu w sferze estetycznej (ew. rysy, pęknięcia) istotne jest zachowanie szczelin dylatacyjnych, ale też fachowe wykonanie zbrojenia łączeń płyta g-k / płyta g-k, a szczególnie łączeń płyta g-k / element lity, stosuje się tutaj zależnie od potrzeb łączenie stałe np. na taśmę Tuff-Tape albo alternatywnie (podczas remontów mieszkań o wiele rzadziej stosowane) tzw. łączenie ślizgowe, gdzie ideą jest celowe wytworzenie zarysowania włosowatego.
Alternatywne (niszowe) rozwiązania.
Cegła dekoracyjna, klinkier – ścianka z nietynkowanych cegieł.
- Dla zbudowania trwałego przepierzenia projektant wnętrz zaproponować może poznańskiemu odbiorcy usługi remontowej postawienie ścianki z dekoracyjnej cegły litej czy też klinkieru, tutaj zamierzeniem aranżacyjnym wykończenia mieszkania pod klucz będzie wyeksponowana cegła (ręcznie formowana albo rozbiórkowa, dobrze wyselekcjonowana, oferująca feerię / różnorodność koloru, desenia i tekstury), rozwiązanie to, choć interesujące i designerskie, to mocno definiujące stylistykę wykończenia i też ograniczające w pewnej mierze swobodę aranżacyjną podczas następnego remontu mieszkania pod klucz, przeprowadzenia jakichś modyfikacji, zmiany koncepcji aranżacji, umieszczeniu we wnętrzu dodatków, itd., kiedy to może się okazać konieczność zakrycia ścianki tynkiem, a pamiętać należy, że w wariancie ścianki postawionej z cegły dekoracyjnej czy klinkieru ceny usługi i też materiału mocno szybują w górę, toteż z żalem byłoby ją zakrywać, z bólem dla portfela odbiorcy usługi po prostu.
- Ścianka z cegły generuje też inne istotne ograniczenia firmie remontowej, a to choćby przeprowadzenie w niej jakiejkolwiek instalacji, np. elektrycznej; dla kinkietów, włącznika światła, gniazda elektrycznego, tutaj rodzi się nie mały problem, instalacje tego typu muszą być rozprowadzone w trakcie murowania ścianki.
Cegła szklana.
- Tutaj budulcem może być luksfer, materiał z litego szkła, bez pustki powietrznej czy o wybitnie luksusowym charakterze (wysoka cena materiału i usługi) tj. cegła pełna ze szkła albo produkt tańszy, bardziej dostępny, toteż w Poznaniu popularniejszy podczas remontów i wykończenia mieszkań pod klucz, czyli pustak szklany (dwie sklejone szklane kształtki z pustką powietrzną w środku).
- Pustaki mają bardzo zróżnicowane wzornictwo odlewu i teksturę, są też dostępne wygięte z przeznaczeniem dla ścian łukowych, mogą być bezbarwne, barwione w masie bądź powierzchniowo, są też takie z diodami świetlnymi, format pustaka wynosi 19 x 19 cm, i tenże format w odniesieniu do dostępnej przestrzeni stwarza najwięcej kłopotów projektantowi wnętrz i też firmie remontowej, otóż z oczywistych względów estetycznych i technicznych, pustaka nie można przeciąć, tutaj ilość rzędów w pionie i poziomie trzeba tak umiejętnie wpasować w dostępną przestrzeń aby krawędź pełnego formatu pustaka stanowiła skraj ściany na styku z podłogą, sufitem i ścianą (wysokość i szerokość ścianki równa się wielokrotności wielkości pustaka szklanego wraz ze spoiną), operacja często wymusza wytworzenie jakiegoś elementu dodatkowego, np. zabudowy g-k na suficie czy jego części.
- Ściankę z pustaków można stawiać bezklejowo, wykorzystując system listew montażowych, ale pewniejsza metoda to murowanie i zbrojenie prętami, pustaki ustawia się w taki sposób, że spoiny się krzyżują, jedynie szklaną cegłę pełną można układać jak tradycyjny mur, tj. w mijankę / cegiełkę, ale ten produkt to bardzo wysoka półka cenowa.
- Należy pamiętać, że szklana ścianka, jako bez mała pazur aranżacyjny, choć designersko może niebywale uatrakcyjnić remontowane wnętrze, to jest dość osobliwym i wielce kontrowersyjnym rozwiązaniem, między wnętrzami przygotowywanego mieszkania pod klucz stanowi mizerną barierę akustyczną, i w ogóle nie intymną, zależnie od wzoru czy koloru szklana ścianka przepuszczać będzie od 50 do 75% światła, i to akurat jest istotna zaleta, zwłaszcza jeśli oddzielamy wnętrze czy jego część, w którym nie ma okna.
Zainspiruj się także i tymi publikacjami:
Wykończenie nowego mieszkania – modyfikacja instalacji centralnego ogrzewania.
Małe mieszkanie, jak je urządzić aby nie wydało się jeszcze mniejsze?
Ściana łatwa do utrzymania w czystości.
Szkło lacobel – eleganckie, praktyczne i wszechstronne.
Autor opracowania: Wojciech Gośliński
Poznań, 19.03.2020