WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Układanie płytek na drewnianym stropie a jego przystosowanie / remont.

Realizacja projektu remontu i usługi wykończenia pod klucz wnętrz łazienki, kuchni czy korytarza z powodów użytkowych zazwyczaj opiera się na wyłożeniu podłogi okładziną ceramiczną, podłogi nie wszystkich jednak obiektów będą od razu gotowe pod ten rodzaj wykończenia, część z nich zalicza się do tzw. starej substancji budowlanej, dotyczy to mieszkań do remontu znajdujących się m.in. w pięknych poznańskich kamienicach secesyjnych wybudowanych metodą tradycyjną, powstałych od kilkudziesięciu do ponad stu lat temu, gdzie elementem konstrukcyjnym ścian są cegły, zaś elementem nośnym stropu drewniane belki, i to właśnie ten detal podczas renowacji i wykończenia pod klucz np. nowoczesnej łazienki, kuchni, generuje konieczność przeprowadzenia szeregu dość skomplikowanych niekiedy zabiegów powiedzmy to budowlano – konstrukcyjnych.

 

Element konstrukcyjny stropu drewnianego z jakim mamy do czynienia w tego rodzaju „starszych” budynkach zbudowany jest z bali drewna litego o prostokątnym przekroju w proporcji 5 (szerokość) do 7 (wysokość), ich rozstaw w konstrukcji stropu zazwyczaj wynosi od 80 do 100 cm, natomiast rozpiętość w świetle murów nie przekracza 6 metrów, strop składa się z trzech integralnych elementów; konstrukcji nośnej, podłogi oraz sufitu, strop drewniany wpisujący się w tradycyjną metodę budowania ówczesnych kamienic został dziś zarzucony w projektach budownictwa wielorodzinnego mieszkań dla wykończenia wnętrz będących w ofercie m.in. firm deweloperskich z Poznania, stosowany jest co najwyżej w budownictwie jednorodzinnym.
Choć nie dorównuje stropowi betonowemu, żelbetowemu czy stało-ceramicznemu w sferze odporności ogniowej i usztywnienia budynku, to jego najlepszą cechą jest wdrażanie eko rozwiązań (wytworzenie + utylizacja najmniej szkodzące środowisku naturalnemu), ponadto budynek z drewnianym stropem jest wiele ton lżejszy, strop drewniany jest łatwy w wykonaniu dla firmy budowlanej, może być obciążany zaraz po ułożeniu, nie wprowadza też do budynku wilgoci technologicznej.
Jak każdy inny rodzaj stropu, także i ten ma za zadanie m.in. przenosić ciężar własny, obciążenie użytkowe, a zatem spełniać wymogi budowlane tyczące się nośności oraz dopuszczalnych ugięć, plany wykończenia wybranych podłóg mieszania okładziną ceramiczną w kamienicy sprzed lat oczekują od odbiorcy usługi, projektanta wnętrz i firmy remontowej wdrożenia nietypowych, niestandardowych przy innych realizacjach usługi wykończenia pod klucz wnętrz mieszkań działań, brać trzeba pod uwagę cechę materiału ceramicznego, tj. jego sztywność, niewielką ściśliwość a z drugiej strony niestabilność podłoża, w tym potencjalnie wysoką odkształcalność stropu drewnianego wykończonego drewnianą deską pod wpływem wywartego nań nacisku.
Zanim w mieszkaniu w tzw. starym budownictwie podejmie się decyzję o sposobie przygotowania / modyfikacji drewnianego stropu pod układanie płytek ceramicznych, należy dokonać empirycznego sprawdzenia jego stanu technicznego, zważywszy, że nastąpi ingerencja w konstrukcję, która przez dziesiątki lat nie podlegała zabiegom konserwacyjnym, przeglądom, powinno to być przeprowadzone skrupulatnie i zgodnie ze sztuką budowlaną przez kompetentną firmę.
Po zerwaniu desek podłogowych powinno się sprawdzić stan bali, tj. czy nie noszą znamion porażenia biologicznego (grzyby powodujące gnicie, owady), szczególnie istotnym jest stan końcówek belek opartych na murze, destrukcyjna jest tu próchnica, to miejsce szczególnie narażone jest na przenikanie wilgoci z muru, oględzin powinna dokonać osoba doskonale znająca technologie budowlane, szczególnie tradycyjne, warto skorzystać z usługi rzeczoznawcy budowlanego z odpowiednimi uprawnieniami, dobrze jako inżyniera (statyka) konstruktora, gdyż przy starym stropie przy okazji powinno się przeprowadzić również ekspertyzę techniczną tegoż w sferze jego nośności, celem zaproponowania odpowiedniego rozwiązania dla przygotowania podłogi pod układanie płytek przez płytkarza.
Zidentyfikowanie uszkodzenia belki dyskwalifikującego ją do bezpiecznego użytkowania byłoby poważniejszym problemem, i logistycznym i niemało kosztującym poznańskiego odbiorcę usługi remontowej, wymiana belki zazwyczaj nie wchodzi w grę, częste rozwiązanie to odpowiedni, dodatkowy stalowy element konstrukcyjny, niemniej jednak na szczęście są to ekstremalnie rzadkie sytuacje.
W razie stwierdzenia uszkodzeń drewna stosuje się specjalne środki impregnujące, izolujące przed wodą czy likwidujące drobnoustroje albo szkodniki, nigdy jednak zabezpieczenia belki nie wykona się w pełni, do której nie ze wszystkich stron jest dostęp, w tej sytuacji zachęcające oraz łatwe technicznie wydaje się usunięcie polepy (zwykle mieszanka gliny, gruzu ceglanego, trocin, sieczki, suchego piasku, wapna) wyłożonej / opierającej się na podsufitce w przestrzeni pomiędzy belkami, wiele firm remontowych w miejsce owej polepy wkłada wełnę mineralną, gdyż odciąża się przez to strop, lecz przez ekspertów budowlanych w żadnym razie nie jest to zalecane.
Uwaga, polepa nie pełni tylko roli izolatora akustycznego i termicznego, otóż jej (nie mały) ciężar poprawia stateczność całej konstrukcji stropu, a to poprzez zwiększenie siły tarcia końcówek belek opierających się (umiejscowionych) w gniazdach muru, w efekcie wpływa to też na sztywność całego budynku, jakkolwiek istnieje bezpieczna alternatywa, ciężar usuniętej polepy musiałby skompensować ciężar wylanej posadzki.

 

Realizujemy projekt – płytki na stropie drewnianym.

 

Podłoże – posadzka cementowa (jastrych).

 

 

Podłoże – płyta OSB.

 

 

Podłoże – płyta MFP.

 

 

Podłoże – płyta cementowa (prefabrykowany jastrych).

 

 

Alternatywa dla płytek – mieszkanie bez progów.

 

 

Zapraszam do innych publikacji:

Klejenie płytek a wilgotność i temperatura otoczenia.

Klej biały, tj. na bazie białego cementu a jego zalety.

Lastryko powraca do łask w zupełnie innej odsłonie.

Sposób na czystą fugę – impregnowanie fugi.

 

Autor opracowania: Wojciech Gośliński

Publikacja: 28.11.2019

5/5 - (4 votes)