WYKOŃCZENIA WNĘTRZ POD KLUCZ, REMONTY MIESZKAŃ
KOMPLEKSOWE USŁUGI REMONTOWE POZNAŃ
Abartremonty telefon Abartremonty na Facebook Kontakt
Jesteś na:

Oświetlenie, strona wizualna i użytkowa.

jak urządzić łazienkę oświetlenie strona wizualna i użytkowaOdpowiednio zaprojektowane światło w łazience jest na równi ważne z wyborem płytek czy rozplanowaniem wyposażenia, to ono ma podkreślić walory estetyczne i zarazem sprawić, że każdy strategiczny zakątek będzie dobrze doświetlony, a łazienka wyda się przestronniejsza, światłem można wyeksponować pożądaną przestrzeń. Przy oświetleniu łazienki istotne jest prócz estetyki i funkcjonalności także bezpieczeństwo oraz to, aby nie utrudniało ono codziennego użytkowania tego wnętrza.

 

Oto kilka istotnych wskazówek, które warto wziąć pod rozwagę przy projektowaniu oświetlenia:

 

– światło na suficie najlepiej spełnia swoją funkcję w postaci kilku równomiernie rozmieszczonych oczek halogenów wpuszczonych w nieznacznie obniżony sufit g-k.
– oświetlenie można zróżnicować, podzielić na centralne i miejscowe, tj. zainstalować np. plafon czy żyrandol oraz w kwestii doświetlenia oczka halogenów rozmieszczone w wybranych strefach (np. strefie kąpielowej, wnęce, nad półką) lub aby okalały wszystkie ściany, dadzą efekt jaskrawych punktów sprawiających, że armatura czy płytki będą bardziej lśniące, jeśli już zdecydujemy się na żyrandol, zdecydowanie nie może on wisieć na zbyt długiej lince, tak aby nie można go było dotknąć wyciągniętą ręką.
– efektywne oświetlenie stanowiska przy umywalce, to dwa kinkiety z mlecznymi kloszami umieszczone symetrycznie na wysokości twarzy w odległości ok. 75 cm od siebie, dające mocne ale rozproszone światło nie rzucające na twarz niepotrzebnych cieni, tylko oświetlających ją równomiernie, zastosować można także dwa podłużne panele zamontowane na pionowych krawędziach lustra.
– na wprost lustra nie powinno się instalować źródła światła, bo odbije się od niego i będzie nas oślepiać.
– ilość punktów świetlnych i moc żarówek należy dostosować do stopnia pochłaniania światła przez otoczenie, gładkie i jasne powierzchnie wymagają mniej światła, niż ciemne i fakturowane.
– światłem można kreować wnętrze, każda mocniej oświetlona powierzchnia wydawać się będzie, że jest dalej od naszego wzroku niż jest w rzeczywistości, w efekcie światło skierowane na sufit podwyższy łazienkę, podświetlona wnęka będzie wydawała się większa, itd.
– w kwestii wybitnie dekoracyjnej do dyspozycji mamy paski Led, jednokolorowe lub oświetlenie RGB – zmieniające kolor na życzenie, obydwa zwykle montuje się w wypustach zrobionych z płyt g-k, zadaniem Ledów nie jest oświetlenie łazienki, tylko subtelne rzucenie poświaty/światłocienia na wybrany fragment sufitu, ściany czy podłogi, dostępne są też podświetlane luksfery, półki lub też świecący różnymi kolorami strumień wody wypływającej z baterii, wszelkie półki, wnęki podświetlić także można punktowo bardzo niewielkimi oczkami halogenów.
– bezpieczeństwo, to trzymanie się zdroworozsądkowych zasad, oprawki światła można instalować w odległości nie bliższej, niż 60cm od natrysku czy wanny, a osłonki opraw świetlnych powinny mieć oznaczenie IP 44 (International Protection), są to oprawki bryzgoszczelne, do pomieszczeń wilgotnych.

Oceń artykuł